LST200SLP
Features
Optical Power Handling: 2 W
Aperture Size: 2.3 mm
Switching Speed: 1 ms
Lifetime: Billions of Cycles
Price starts at:
Submit RFQ
Applications
Optical Shutter
High-Speed Processing
Highest Reliability
Biotech Exposures
Consult With Us
Optical Specifications
Aperture Diameter 2.3 mm
Typical Beam Diameter <1.5 mm
Max. Optical Power Handling 2 W
Damage Threshold 30 mJ/cm^2 @ 10 ns
Performance Specifications
Open Delay Time 2 ms
Open Rise Time 1 ms
Open Total Time 3 ms
Close Delay Time 1 ms
Close Fall Time 1 ms
Close Total Time 2 ms
Min. Exposure Time 5 ms
Max. Shutter Repetition Rate 100 Hz
Lifetime Billions of Cycles
Thermal Specifications
Open Power Dissipation 4 W
Cycling Power Dissipation 10 W at 100 Hz
Mounting Surfaces Datum A, Datum B
Custom Options
Larger Aperture 3 – 4 mm
Higher Rep Rate 200 Hz (1 ms Open/Close)
Direct Drive 12V or 5V DC
Higher Power Handling 5 W (300 mJ/cm^2 @ 10 ns)
Cable Length and Connector Any length + connectors
Electrical Drive
Power Supply 24 VDC, 1 Amp Rating
Electrical Drive Circuit Boost Open – 24 V @ 4 ms
Hold Open – 10 V
Winding Resistance 22 ohms Nominal
Winding Inductance 10 mH
Cable/Wire Type, No. and Length 22 g PVC, 2 leads, 18 in. twisted pair
Cable/Wire Termination Flying
Position Sensors Not Available, see LST200-F40
Recommended Controller and Voltage Present CX4000B or Capacitor Discharge 24 V, 24 V PWM
User Drive Circuit/Cap Discharge 24 V, C = 330 mmF, R = 25 ohm,
use 1N4001 Flyback diode, and 12-36 V Zener
User Drive Circuit/PWM Type 24 V for 5 ms, then drop to 10 V hold,
use above described flyback arrangement
Attributes
Dimensions 2.10 in. x 0.38 in. x 1.35 in.
Weight ~4 oz.
Classification Safety/Fast Processing
Gravity Considerations None
Specifications Date Sept. 24, 2025
Description
The LST200SLP high-speed optical shutter model is designed for use as a fast processing optical shutter and quick reaction laser safety interlock. The inherent speed is achieved with minimum electrical power requirement. The LST200SLP is used routinely in application that operates 24/7/365, accumulating billions of cycles. It is our highest reliability product. Laser shutter controller choice affects switching speeds. Compatible system controllers are CX4000B or user-built circuits designed around 24 VDC. The solid copper package efficiently manages thermal flow, delivering the heat to the mounting surfaces. Special considerations for this model are primarily thermal mounting. The Output Aperture face is the ideal surface for high heat loads, and the bottom threaded surface for lower heat loads. Restricted use for this model include close proximity to high magnetic fields and strict observance of optical power rating. Environments subjecting shutter to large size particles could inhibit shutter motion. See the Mechanical Drawing for dimensions. Also see the Application Notes in the Technical Information menu for important operational issues including: thermal mounting, user-built circuits, polarization, lifetime, jitter, vacuum operation, and contamination. See the Product Matrix page to compare laser shutter models.